Nawigacja

O szkole

Pedagog

NOWE GODZINY DYŻURU PEDAGOGA

 

codziennie  9-10

 

Można umówić się dodatkowo w innych godzinach tel. 58 688 20 34
 

 Kształtowanie umiejętności dokonywania właściwych wyborów życiowych, postaw asertywnych, uświadomienie uczniom zagrożeń wynikających z uzależniania się od substancji psychoaktywnych, alkoholu, nikotyny oraz będącymi skutkami uzależnień behawioralnych to główne założenia działań profilaktycznych przeprowadzonych w ostatnim czasie wśród uczniów naszej szkoły.

W październiku br. kompleksowymi działaniami profilaktycznymi objęte zostały wszystkie dzieci uczące się w naszej placówce.
Najmłodsi podopieczni, z oddziałów przedszkolnych oraz z klas I-IV uczestniczyli w spektaklu „Przygody zazdrosnego Liliputka”. To pełne wesołych scen przedstawienie ukazało im zachowania różnych bajkowych postaci symbolizujące różnorodne ludzkie cechy charakteru. Dzięki niemu mogły zaobserwować, że każdy jest inny wyjątkowy na swój sposób, każdy ma swoje upodobania oraz przyzwyczajenia i że każdego człowieka trzeba szanować. W przemawiający do wyobraźni sposób spektakl ostrzegał też przed niewłaściwymi postawami. Scenariusz spektaklu umożliwił dzieciom stawanie się bohaterem przedstawienia poprzez dialog aktorów z publicznością. Najmłodsi chętnie odpowiadali na pytania, podpowiadali, stawali się tłumaczem szyfrowanego komunikatu. Profilaktyka uzależnień została dostosowana do poziomu grup wiekowych uczestniczących w spektaklu. Elementy profilaktyki aktorzy pokazali w sposób prosty i przekonujący. Zniechęcały w wymowny sposób do sięgania po papierosy, alkohol, narkotyki czy inne używki. Ponadto dzieci uczyły się rozwiązywania problemów, eliminowania zachowań opartych na agresji i przemocy, rozwijały wyobraźnię, twórcze myślenie. Poznały także sposoby samokontroli i radzenia sobie z trudnymi emocjami.

Młodzież z klas V-VIII obejrzała spektakl pt. „Dopalacze - ruletka życia i śmierci”. Opowieść dotknęła problemu uzależnień. Sztuka obrazowo przedstawiła życie Gabriela, jego pierwszy kontakt z substancją uzależniającą, ukazała też przyczyny i skutki uboczne używania narkotyków. Spektakl sygnalizował jak rozpoznać, że jest się uzależnionym i jakie są sposoby wyjścia z nałogu. Trudny temat aktorzy przedstawili bardzo intrygująco dla naszej młodzieży poprzez ukazanie kilku dni z życia młodego człowieka, który z kilku powodów sięgnął po narkotyki m.in. przez zachwianie kontaktu z mamą i niewłaściwe towarzystwo. Podczas całej sztuki teatralnej toczyła się walka o duszę chłopca. Za jego plecami dobry i zły duch próbował nakłonić go do wybrania sugerowanej przez nich drogi życia lub śmierci. Bezpośredni kontakt aktorów z widownią w trakcie spektaklu skłaniał do współprzeżywania i rozmyślań na temat poczucia własnej wartości i celu życia. Uczniowie ocenili inscenizację jako zaskakującą i realistyczną, bardzo ciekawie pokazującą współczesne problemy, które mogą nagle dotknąć każdego z nich.

Uczniowie klas IV – VIII wzięli też udział w warsztatach profilaktycznych. Ich celem było przekazanie informacji  na temat zachowań  ryzykownych, które często występują u współczesnej młodzieży. Poprzez rozmowę z prowadzącym oraz pracę w grupach poszerzyli i usystematyzowali swoją wiedzę na temat substancji psychoaktywnych. Zwrócono im uwagę na fakt, że w tym wieku są narażeni na bardzo  szybkie uzależnienie się od alkoholu, nikotyny, Internetu.  Wyjaśniono,  czym jest uzależnienie i jak się objawia. Zaakcentowane zostało szczególnie istotne znaczenie asertywności, czyli umiejętności odmowy sięgnięcia po wszelkie szkodliwe substancje, a zwłaszcza technik nieulegania presji grupy  rówieśniczej.

Uczestnicy warsztatów z klas VIII zostali zapoznani przez pana Przemysława Jakusza z problemem uzależnienia od narkotyków i dopalaczy. Dowiedzieli się, jakie pułapki czyhają na nich w kontakcie z narkotykami i dopalaczami. Spotkanie było okazją do rozmowy  o tym, dlaczego młodzi ludzie sięgają po dopalacze i  narkotyki, czy za ich sprawą rzeczywiście otrzymują to, czego pragną. Uczniowie uzyskali wiedzę  z zakresu negatywnych następstw zażywania narkotyków i dopalaczy,  niszczącego działania alkoholu  na organizm człowieka, zapoznali się z  pojęciem zatrucia alkoholowego. Poznali również  definicję uzależnienia oraz  jego objawy.  Szczególnie istotne znaczenie miało przekazanie ważnych  informacji na temat zachowań asertywnych i korzyści płynących z ich stosowania w codziennym życiu.

Umiejętne rozwiązywanie konfliktów ćwiczyli uczniowie z klas IV, VI i VII. Pani psycholog Izabela Dubas reprezentująca Małopolskie Centrum Profilaktyki omówiła zagadnienia związane z emocjami, ich wpływem na relacje z ludźmi i umiejętnością rozwiązywania konfliktów oraz przeprowadziła praktyczne zajęcia na temat komunikacji interpersonalnej.

Warsztaty profilaktyki uzależnień od Internetu i gier komputerowych to zajęcia dla klasy V, podczas których uczniowie nabywali umiejętność mądrego korzystania z Internetu. Dowiedzieli się, do czego może doprowadzić fonoholizm i jak łatwo wpaść w jego sidła oraz jak szkodliwy może być wpływ telefonu komórkowego na funkcjonowanie człowieka. Prowadząca zapoznała dzieci z objawami uzależnienia od telefonu komórkowego i gier komputerowych. Uczniowie ustalali zasady rozsądnego korzystania z telefonu komórkowego oraz wspólnie opracowali listy zachowań alternatywnych dla telefonu, smartfona, konsoli i gier.

Ważnym doświadczeniem była również rozmowa na temat przeżywanych przez młodzież emocji i rozwijania w sobie umiejętności mówienia na temat uczuć.  W ramach zajęć  uczniowie uzyskali odpowiedni zakres informacji umożliwiający podejmowanie skutecznych decyzji. Cenne okazały się ćwiczenia, które poruszyły sferę emocjonalną uczniów i odniosły się bezpośrednio do problematyki uzależnienia.  Uczniowie nabyli podstawową wiedzę i umiejętności w zakresie komunikacji i zachowań asertywnych poprzez pracę nad zwiększeniem świadomości siebie: swoich uczuć,  postaw, wartości, sposobów funkcjonowania w grupie.

Zastosowane formy profilaktyki pozwoliły na szersze zgłębienie aktualnych problemów, z którymi borykają się szkoły oraz środowiska lokalne. Celem zajęć było przeciwdziałanie zachowaniom ryzykownym w trosce o zdrowie młodego pokolenia i jego bezpieczeństwo. Mamy nadzieję, że warsztaty przyczynią się do podejmowania przez dzieci i młodzież rozsądnych i  przemyślanych decyzji w przyszłości.      

    Wszystkie wymienione wyżej działania profilaktyczne opłacono ze środków przekazanych przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych działającą przy Urzędzie Gminy w Nowej Karczmie. 

 

 

Aktualności

Galeria zdjęć