KRONIKA

50-lecie szkoły

W piątek 24 października 2014 roku Szkoła Podstawowa im .Braci Czarlińskich w Lubaniu obchodziła jubileusz 50- lecia swojego istnienia. W uroczystości wzięli udział m.in. pani Halina Uchman –dyrektor kościerskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Gdańsku, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Dariuszem Męczykowskim, przedstawiciele władz gminy z wójtem Andrzejem Pollakiem na czele, dyrektorzy sąsiednich szkół, dawni i obecni pracownicy szkoły, absolwenci, uczniowie, ich rodzice, przyjaciele szkoły, a także przedstawiciele firm i instytucji współpracujących z placówką.

Obchody rozpoczęła Msza Święta w Kościele pod wezwaniem Świętego Jana Pawła II poprowadzona przez księdza kanonika proboszcza Zbigniewa Wysieckiego, po której wszyscy zostali zaproszeni do niedawno wybudowanej sali gimnastycznej zamienionej w aulę koncertowo-widowiskową dzięki imponującym i gustownym dekoracjom. Na początku uczniowie i absolwenci zaprezentowali część artystyczną. Tematem przewodnim było łączenie tradycji z nowoczesnością. Występ eksponował artystyczne dokonania uczniów szkoły, ich poczynania teatralne, filmowe, muzyczne, twórcze w zakresie poezji, malarstwa, fotografii,  recytacji itp. Zaprezentowane zostały teksty laureatów konkursów na poziomie województwa. Recytacjom i prezentacjom multimedialnym towarzyszyły piosenki wykonywane przez utalentowanych wokalnie uczniów z żywym akompaniamentem dwóch młodych pianistów – Jana Stroynowskiego i Aleksandra Narkuna.

Część oficjalną rozpoczęło wprowadzenie sztandaru oraz przemówienie pani dyrektor Benedykty Miętkiej. Całość miała charakter nie tylko podniosły, ale też dowcipny, pojawiły się także sentymentalne powroty do przeszłości. Szczególnym akcentem było odczytanie wspomnienia, przysłanego wraz ze zdjęciami go ilustrującymi,  przez dziennikarza TVN- Jana Błaszkowskiego. Później goście mogli obejrzeć kroniki i powspominać lata spędzone „u Czarlińskich’’. Przeszłość dalszą i bliższą ukazywały wielkie banery ze zdjęciami. Wyeksponowano szkolne gazetki, każda z sal została przygotowana tematycznie, można było oglądać multimedialne prezentacje zdjęć, projekty zrealizowane przez uczniów, wystawy prac plastycznych w temat działań ekologicznych, akcje prowadzone w szkole. Na koniec pani dyrektor Benedykta Miętka własnoręcznie pokroiła piękny tort jubileuszowy i zaprosiła gości na słodki poczęstunek.

Obchody skupiały się na prezentowaniu historii szkoły dokonań jej uczniów i współczesnym efekcie pracy wielu pokoleń ludzi zaangażowanych w swój zawód . Były też miłym międzypokoleniowym  spotkaniem, na  którym można było porozmawiać i doznać chwil wzruszenia.

Tutaj możesz obejrzeć fotografie z uroczystości.