Szkoła Podstawowa i Publiczne Gimnazjum

Szkoła Podstawowa i Publiczne Gimnazjum

Zarys historii Zespołu Szkół w Lubaniu

Uroczyste rozpoczęcie nauki w obecnym budynku szkolnym nastąpiło  -    1 IX 1964 r. Główna uroczystość związana z otwarciem nowej szkoły  i oddaniem do użytku, odbyła się 27 IX 1964 r. Również w tym dniu szkoła otrzymała nazwę:

Szkoła Podstawowa im. Braci Czarlińskich.  W owym czasie personel pedagogiczny liczył 5 nauczycieli a liczba uczniów wynosiła ok. 100.  21 sierpnia 1975 r. jako trzydziesta w województwie gdańskim powstała Zbiorcza Szkoła Gminna w Lubaniu, do której zaczęli uczęszczać uczniowie  z okolicznych wiosek. Odtąd nowo otwarta Zbiorcza Szkoła Gminna liczyła ponad 200 uczniów i zyskała nowych wykładowców.

W związku z reformą oświaty, uchwałą Rady Gminy Nowa Karczma z dnia 12 marca 1999 r. utworzono Zespół Szkół w Lubaniu, który tworzyły:

sześcioletnia Szkoła Podstawowa im. Braci Czarlińskich  oraz

Publiczne Gimnazjum.  Uchwała weszła w życie w dniu 1 września 1999 r.

Świetność i rozkwit naszej placówki został osiągnięty dzięki pracy grona pedagogicznego a przede wszystkim zaangażowaniu kolejnych dyrektorów szkoły:

-          1964 – 1990  Alfons Ginter;

-          1990 – 1998  Waldemar Truszczyński;

-          1998  - 2017  Benedykta Miętka;

-      2017 - 2022 Sławomir Radomski

-      od 2022 Zbigniew Werczyński

W okresie istnienia naszej szkoły możemy pochwalić się wieloma osiągnięciami. Uczniowie osiągali bardzo dobre wyniki sportowe, brali udział w wielu olimpiadach, konkursach i przeglądach zajmując wysokie lokaty. Chętnie angażowali się w prace społeczne na rzecz szkoły i środowiska, organizując szereg imprez.